Božansko nadahnuće – Miroslavljevo jevanđelje
Izložba „Božansko nadahnuće – Miroslavljevo jevanđelje“ otvorena je u Domu kulture na Rudniku 8. septembra, a posetioci će moći da je posete do 15. septembra. Postavku je predstavio Veljko Topalović, priređivač i Dragana Aćimović, istoričarka umetnosti. Na izložbi se obratio i direktor Contanga, Ivan Komatina. Miroslavljevo jevanđelje je najstariji sačuvani srpski ćirilični rukopis, smatra se najvrednijim srpskim pokretnim kulturnim dobrom, a UNESKO ga je zbog lepote likovnih ukrasa, uvrstio među 120 najvrednijih dokumenata celokupnog čovečanstva.
Nova istraživanja otkrila su prefinjenu simboliku inicijala koja upućuje na tekst koji sledi, umetničke postupke koje ne nalazimo u drugim srednjovekovnim knjigama kao i činjenicu da su srpski monasi
bili među najobrazovanijim ljudima na evropskom kontinentu kaže Veljko Topalović. Čini se daje Miroslavljevo jevanđelje Božjim promislom ostalo u srpskim rukama. Knjiga se nalazila u posedu Nemanjića, Obrenovića, Karađorđevića. tokom Prvog svetskog rata preneta je preko Albanije, u Drugom svetskom ratu skrivana je zakopana ispod oltara manastira Rača ukraj Drine…
Tri stotine stručnjaka iz celog sveta učestvovalo u stvaranju izložbe „Božansko nadahnuće – Miroslavljevo jevanđelje“. 1.300.000 ljudi širom sveta do sada je video ovu izložbu. Izložbu su organizovali privredno društvo Rudnik i preduzeće Contango.